GoLive Universal VE
CHF 450.00 incl. VAT
The GO live! from VISION EARS is the new entry point into the world of in-ear monitoring. With a universal fit, unparalleled VE sound, uncompromising quality, and elegant design, the GO live! comes at an affordable price without compromising on quality. This means that hobby and semi-professional musicians and music fans can also enjoy a high-quality and solid entry into the world of in-ear monitoring.
Soundsignature
Our goal with the GO live! was to create an entry-level model that doesn't sound like one. Thanks to our many years of experience in developing and producing high-end in-ear monitors for musicians and audiophiles, we have succeeded in developing affordable in-ear monitors with outstanding professional sound.
At the heart of the GO live! is a hybrid 4-driver setup with a dynamic bass driver, two midrange drivers, and a tweeter. The result is a full and dynamic sound with emphasized bass, warm mids, and detailed highs:
- Bass: Rich, powerful, and dynamic without overpowering the rest of the sound spectrum.
- Mids: Full, smooth, and present. Voices and instruments sound lively and emotional.
- Treble: Clear, airy, and widely resolved. Provides brilliance and fine details without harshness.
This tuning makes the GO live! both exciting and balanced—the perfect choice for anyone who wants to enjoy their music with energy, emotion, and clarity without sacrificing natural sound for use on stage or in the studio.
Packaging | Contents | Material
| Material type | Aluminum |
|---|---|
| Ohrolives | 1 set S/M/L |
Technical details
| Output connection | 3.5mm headphone output |
|---|---|
| Input connection | 2 pin plug |
| Technology | 4-way system |
| Drivers | 1 bass dynamic, 1 high, 2 midrange |
| Impedance | 10ohm |
| Sensitive | @0.100V 12dB |
| Cable length | 140cm |


