Two in one of the XCON with magnetic switch
The VE XCON impresses with exceptional resolution and a clearly defined sound image: neutral high-resolution sound or detailed bass-heavy sound. You decide what you need or want without having to sacrifice anything.
The VE XCON is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 4-way system |
| Bass (BA) | 2 |
| Full Range (BA) | 2 |
| Heights (BA) | 2 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 22kHz |
| Impedance | 21 Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 122dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1001-004 |
| Price incl. VAT | CHF2'280.00 |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 120.- |
| Special faceplate | CHF 135.– |
| Premium faceplate | CHF 150.- |
| Ambience system | CHF 180.- |
