The most honest listener for all professionals who want everything
The VE PURE continues the legendary VE7 under a new name and remains a benchmark for transparency and resolution. The 5-way system with 7 BA drivers reveals every nuance of the music with breathtaking clarity, offering a highly detailed yet natural sound with outstanding spatiality and differentiation.
The low frequencies are tight, well-defined and balanced, offering a natural and precise bass response. Although the bass is not emphasized, it still provides tremendous depth in the sub-bass to create a full and controlled foundation without overpowering the mix. The mids are slightly boosted, giving voices and instruments a sense of warmth and fullness. Every detail is reproduced with remarkable resolution, making even the subtlest nuances in complex mixes easy to discern. The tuning ensures natural and expressive mids without distortion. The highs are extended, very detailed and incredibly differentiated. Thanks to the special mid-high and super-high drivers, the VE PURE delivers an open and airy top end that further enhances clarity and spatial imaging. The treble remains smooth and controlled, ensuring a fatigue-free listening experience while maintaining the natural brightness of the sound.
The VE PURE is popular with professionals and audiophiles alike, offering an analytical yet musical experience with fascinating spatiality - perfect for those seeking precision without sacrificing enjoyment and fun.
The VE PURE is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 5-way system |
| Bass (BA) | 2 |
| Centers (BA) | 2 |
| High centers (BA) | 1 |
| Heights (BA) | 1 |
| Super tweeter (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 20Hz - 20kHz |
| Impedance | 12 Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 116dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1001-003 |
| Price incl. VAT | CHF 2'000.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 120.- |
| Special faceplate | CHF 135.– |
| Premium faceplate | CHF 150.- |
