The reference headphones with 3 drivers and Apex Ambiente filter
The A3t is one of the in-ear monitor headphones from 64 Audio, equipped with three drivers. In familiar 64 Audio style, it combines the brand's revolutionary technology and makes it accessible to even more users. The goal of the A3t was clearly defined: A reference monitor that competes with products that are more expensive. Thanks to a sophisticated combination of balanced armature drivers and precise crossover components, this goal has been impressively achieved. The A3t is the ideal tool for audio engineers and musicians looking for a neutral, balanced and musical reference monitor for live performances and studio recordings.
The A3t is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Bass (BA) | 1 |
| Centers (BA) | 1 |
| Heights (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 20Hz - 20kHz |
| Impedance | 11 Ohm @1kHz |
| Sensitive | 109dB/mW (105mV) @ 1kHz |


Price
| Article number | 1010-001 |
| Price incl. VAT | CHF 1,070 |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 220.- |
| Special faceplate | CHF 150.– |
| Premium faceplate | CHF 550.- |
| APEX additional filter | CHF 99.- |
