The ultimate in-ear monitor for professionals
The A12t has it all, delivering detailed highs, pronounced upper and lower midrange detail, clean bass response and a strong sub-bass. This IEM offers reference-level detail and is one of the best for multi-instrumentalists, engineers, sound monitors and audiophiles.
The A12 is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Bass (BA) | 4 |
| Centers (BA) | 6 |
| High-Middle (BA) | 1 |
| TIA High (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 20kHz |
| Impedance | 12.6+1/-20Ohm@10Hz-20kHz |
| Sensitive | 108dB/mW |


Price
| Article number | 1010-005 |
| Price incl. VAT | CHF 2'250.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 220.- |
| Special faceplate | CHF 250.– |
| Premium faceplate | CHF 350.- |
| APEX additional filter | CHF 99.- |
