Open stereo image, large spatial representation
"The VE ZEN introduces the VE10 under a new name as the flagship of the Custom Line. The vision behind the model was to reach the zenith of sonic and technological possibilities. With powerful bass, lively mids, airy highs and an incomparable spaciousness."
The VE 6X1 is available as Universal and Custom In Ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 5-way system |
| Woofer DD | 1 |
| BA bass-midrange driver | 4 |
| Midrange BA | 2 |
| Mid-tweeter BA | 2 |
| BA super tweeter | 1 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 25kHz |
| Impedance | 8.4Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 122dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1001-005 |
| Price incl. VAT | CHF 2'950.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 120.- |
| Special faceplate | CHF 135.– |
| Premium faceplate | CHF 150.- |
| Ambience system | CHF 180.- |
