Open sound, powerful bass, clear mids and highs
As a hybrid model with 4 drivers, the VE PRO builds on the foundation of the VE ONE and takes performance and sound to the next level. Designed for those looking for an even finer, more precise and open soundstage - with a carefully tuned balance between power and precision.
At the heart of the VE PRO is the dynamic driver (DD), which delivers a solid and slightly accentuated bass - deep and impactful, but always controlled without overshadowing the clarity of the mix. The mids are expressive and textured, giving voices and instruments a natural warmth and depth. The highs are precise and brilliant without being too sharp. Thanks to the 4-way crossover, the different frequency ranges are reproduced with even more differentiation - at the same time, the sound stage opens up further, creating an even better stereo image.
The VE PRO is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 4-way system |
| Bass (BA+Dynamics) | 1 + 1 |
| Centers (BA) | 1 |
| Heights (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 20kHz |
| Impedance | 6.8 Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 122dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1001-002 |
| Price incl. VAT | CHF 1'500.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 120.- |
| Special faceplate | CHF 135.– |
| Premium faceplate | CHF 150.- |
