Lively, lively and dynamic with a balanced sound reproduction.
The Hybrid 3 Pro unleashes its full potential as soon as the sound demands it. Its sonic purity offers musicians the security they are looking for on stage.
The Hybrid 3 Pro is available as Universal and Custom In Ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Driver technology | FIBAE technology |
| Bass Dynamic | 1 |
| Center Dynamic | 1 |
| Dynamic heights | 1 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 19kHz |
| Impedance | 7 Ohm @1kHz (+-1.3 Ohm 10Hz-20kHz) |
| Sensitive | 110dB @ 1kHz@0.1V |


Price
| Article number | 1007-002 |
| Price incl. VAT | CHF 990.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 100.- |
| Special faceplate | CHF 100.– |
