The most honest listener for all professionals who want everything
A reliable companion for anyone who values neutral and clear reproduction, comfort and durability.
The UE 5 available as Custom In Ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 2-way system |
| Bass (BA) | 1 |
| Centers (BA) | - |
| Heights (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 5Hz - 22kHz |
| Impedance | 21 Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 119dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1005-005 |
| Price incl. VAT | CHF 900.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| ArtworkArtwork | CHF 180.- |
| Special faceplate | CHF 100.– |
| No UE logo or special inserts | CHF 60.- |
| Ambience system | CHF 60.- |
