Ideal for bass lovers
The UE11 Pro are equipped with a quad driver system that delivers excellent clarity and definition in all frequency ranges. The headphones offer particularly powerful bass and clear treble, making them ideal for live performances. The bass channel is separately amplified to ensure a full and dynamic sound.
The UE 11 available as Custom In Ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Technology | 3-way system |
| Bass (BA) | 2 |
| Centers (BA) | 1 |
| Heights (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 5Hz - 22kHz |
| Impedance | 18 Ohm ( at 1 kHz ) |
| Sensitive | 119 dB SPL at 1mW |


Price
| Article number | 1005-002 |
| Price incl. VAT | CHF 1'650.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 180.- |
| Special faceplate | CHF 100.– |
| No UE logo or special inserts | CHF 60.- |
| Ambience system | CHF 60.- |
