Despite its linear tuning, the bass makes your ears prick up when it is present in the mix.
The single 10mm dynamic driver for deep sub-bass, dual BA drivers for mids and one planar driver each for treble and super treble combine in the FIBAE 5 to create a powerful, linear sound signature. It impresses with its exceptional sound stage presentation and fine micro details.
The FIBAE 5 is available as Universal and Custom In Ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Driver technology | FIBAE technology |
| Bass Dynamic | 1 |
| Centers (BA) | 2 |
| Heights (BA) | 2 |
Technical data
| Frequency | 10Hz-21000Hz (+-5dB ) |
| Impedance | 10 Ohm @1kHz (+-2 Ohm 10Hz-20kHz) |
| Sensitive | 109dB @1kHz @0.1V |


Price
| Article number | 1007-005 |
| Price incl. VAT | CHF 1'290.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 100.- |
| Special faceplate | CHF 100.– |
