Large headroom and warm sound
Multi-instrumentalists, sound engineers and audiophiles will be delighted with this model, as it offers a significant expansion of the sound spectrum and generous headroom. The clearly tuned drivers enable detailed reproduction of even the finest nuances, which demanding musicians and sound engineers appreciate as they can rely on precise and natural sound reproduction. With its wide dynamic range, this model provides impressive depth and spatiality in the sound image, ideal for live performances, studio recordings and audiophile listening experiences at the highest level.
The A6t is available as a custom in-ear.
"Custom" means tailor-made and individually adapted to the ear. The optimum fit in the ear can only be achieved through a personal ear fitting. Nothing offers more wearing comfort than a customized solution. However, this individual fitting not only plays a decisive role in comfort, but also in the sound quality of the headphones. In order to reproduce the bass as intended by the manufacturer, the earpiece must ensure a perfect seal in the ear canal. This is the only way to fully exploit the full sound range, especially in the bass range.

Driver technology
| Bass (BA) | 2 |
| Centers (BA) | 2 |
| High-Middle (BA) | 1 |
| TIA High (BA) | 1 |
Technical data
| Frequency | 10Hz - 20kHz |
| Impedance | 10 Ohm @1kHz |
| Sensitive | 108dB/mW |


Price
| Article number | 1010-003 |
| Price incl. VAT | CHF 1'650.- |
| Services included in the price | Use of the In Ear Soundbar, consultation, ear impression, digitization in 3D of the ear impression, order, import/customs and shipping costs as well as VAT. |
| Artwork | CHF 220.- |
| Special faceplate | CHF 150.– |
| Premium faceplate | CHF 350.- |
| APEX additional filter | CHF 99.- |
